Co to jest Apnea Academy ? 

W 1995 roku Umberto Pelizzari i RenzoMazzarri założyli szkołę nazwaną Apnea Academy. Na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń Pelizzari opracował własny nowy model nauczania freedivingu. Nowa metoda skupia się raczej na relaksacji niż na forsownym, siłowym podejściu do apnea. Metoda ta okazała się idealnym kontrapunktem do tradycyjnych metod podejścia do freedivingu.
AA jest także organizacją prowadzącą badania związane z fizjologią nurkowania na wstrzymanym oddechu. Dzięki ciągłemu rozwojowi AA wprowadziła w ostatnich latach specjalne kursy dla osób pływających w monopłetwie oraz nauczanie dzieci. W 2006 roku odbył się pierwszy międzynarodowy kurs instruktorski. Kolejne odbywają się regularnie co dwa lata.

Nasza oferta obejmuje szkolenia i kursy zgodne a programem nauczania Apnea Academy. Po spełnieniu wszystkich oczekiwań uczestnik kursu może poprosić o certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności. Program szkoleniowy AA obejmuje 4 podstawowe kursy, przy czym 3 z nich są certyfikowane. Poza przedstawionymi poniżej kursami istnieje możliwość zorganizowania kursów specjalistycznych z indywidualnym programem oraz kursów indywidualnych. W takim przypadku prosimy o kontakt.
Ponadto organizujemy regularnie zajęcia basenowe przeznaczone dla osób, które chcą po prostu poprawić swoją kondycję i technikę pływania z dodatkowym naciskiem na zachowanie się pod wodą.

Zachęcamy także do wyjazdów na wspólne treningi, które pozwalają na rozwijanie swoich umiejętności oraz spędzenie czasu w gronie znajomych. Zapraszamy także osoby jeszcze nie nurkujące – na pewno przyjdzie moment na ten pierwszy raz ;-)

Zachęcamy do udziału w wykładach i warsztatach organizowanych przez naszą szkołę.
Aby dostawać informacje o bieżących wydarzeniach zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

Oferta kursów podstawowych Apnea Academy
Apnea Discovery
Apnea discovery jest adresowany do wszystkich chcących spróbować freedivingu z minimalnym wymaganym sprzętem, szukających relaksacji i ćwiczeń oddechowych, spojrzenia „w głąb siebie”, spokoju jaki daje prawdziwy freediving, odkrywa w harmonii ze środowiskiem i naszym otoczeniem cudowny podwodny świat, zbudowany ze świateł, kolorów i dźwięków których nie można znaleźć nigdzie indziej. Jest to pierwszy krok, w świecie nurkowania na wstrzymanym oddechu. Jest to także dobra okazja, by przy okazji fajnej zabawy w wodzie zorganizować ciekawe zajęcia integracyjne dla pracowników firm. Czas trwania zajęć to najczęściej jeden do max dwóch dni.
Certyfikat First Level
Kurs przeznacozny jest dla osób chcących uzyskać solidne podstawy nurkowania na wstrzymanym oddechu. Uczestnik kursu dowiaduje się jakie są podstawowe zasady bezpiecznego nurkowania, podstawy dotyczące systemu partnerskiego, środowiska wodnego, fizjologii freedivingu, czym cechuje się sprzęt do freedivingu oraz co najważniejsze zwiększa swoje obycie z wodą. Celem kursu jest zwiększenie swojej świadomości dotyczącej techniki pływania, nauczenie się wyrównywania ciśnienia, nauczenie się świadomego oddychania, przygotowania do zanurzenia. Po zakończeniu kursu przekonasz się, że nurkowanie na wstrzymanym oddechu to głównie przyjemność! Zajęcia na basenie, na wodach otwartych, relaksacyjne oraz teoretyczne pozwalają poznać wszystkie strony freedivingu.
Pamiętaj: freediving to nie tylko sport!
Certyfikat Second Level
Kurs przeznaczony jest dla osób posiadających podstawowe doświadczenie związane z nurkowaniem na wstrzymanym oddechu, szczególnie dla tych, które ukończyły Level I AA (lub podobny w innej organizacji). Skończenie kursu pozwoli Ci m.in. na zwiększenie swoich umiejętności w zakresie zachowania się pod wodą w sytuacjach awaryjnych, poprawienie techniki pływania, poznanie podstaw treningu stosowanego we freedivingu, poprawienie techniki oddychania przez poznanie bardziej zaawansowanych technik oddychania.
Certyfikat Third Level
Apnea Academy Level III jest najwyższym stopniem dla freedivera w szkole Umberto Pelizzariego. Przenaczony jest dla osób chcących zwiększyć swoje dotychczasowe limity. Skierowany jest do doświadczonych freediverów, którzy mają już opanowany pełny zakres wiedzy i umiejętności, które są zawarte w programie Level I i Level II i potrafią je przedstawić i zaprezentować. Pełna integracja z wodą to coś co towarzyszy podczas całego trwania kursu jednocześnie uczymy się jak zwiększyć bezpieczeństwo własne i naszych partnerów podczas pobytu w wodzie. Kurs ma strukturę podobną do poprzednich, zajęcia odbywają się więc w basenie, na wodach otwartych.

Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie limitów zaliczeniowych poszczególnych stopni w systemie edukacyjnym Apnea Academy. Są to wartości minimalne dotyczące CWT, STA, DYN, akcji ratowniczej. Dodatkowo na kursie pojawia się szereg ćwiczeń doskonalących technikę oddychania, poruszania się pod wodą, relaksacji, elementy sytuacji awaryjnych pod wodą. Wszystkie powinny być zaliczone przez kursanta w stopniu pozwalającym na swobodne i samodzielne ich wykonanie.

Kurs freedivingu Level I Level II Level III
egzamin pisemny z teorii (co najmniej 80% odpowiedzi prawidłowych) X X .
egzamin pisemny (co najmniej 90% odpowiedzi prawidłowych) . . X
egzamin praktyczny z ćwiczeń i technik
statyka trwająca co najmniej (STA) 1:15 2:30 3:00
dynamika w płetwach na odległość co najmniej (DYN) 25m 50m 70m
nurkowanie ze stałym balastem na głębokość co najmniej (CWT) 10m 20m 30m
wyciąganie ofiary z głębokości . 8m 15m
dynamika bez płetwa na co najmniej (DNF) . . 40m

Poza Apnea Academy na świecie istnieje kilka organizacji szkolących nurków nurkujących na wstrzymanym oddechu. Jedną z najbardziej popularnych w Europie jest AIDA, która oprócz swojego systemu szkoleniowego zajmuje się także szkoleniem profesjonalnych sędziów oraz ratyfikacją rekordów w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. Poniżej można znaleźć tabelę (na podstawie www.aidainternational.org) z odpowiednikami stopni AIDA i innych organizacji na całym świecie

TRAINING AGENCY LEVEL MEETS PREREQUISITE TO ENROL ON:
Apnea Academy Level 1 AIDA2
Apnea Academy Level 2 AIDA3
Apnea Academy Level 3 AIDA4
Apnea Academy Instructor AIDA Instructor
FREEDIVING ISRAEL Stage A AIDA3
FREEDIVING ISRAEL Stage B AIDA4
FREEDIVING ISRAEL Stage C AIDA Instructor
FREEDIVING ISRAEL Instructor AIDA Instructor
IANTD Open Water Freediver AIDA2
IANTD Advanced Freediver AIDA3
IANTD Master Freediver AIDA4
IANTD Instructor AIDA4
CMAS Belgium – LIFRAS 1* AIDA2
CMAS Belgium – LIFRAS 2* AIDA2
CMAS Belgium – LIFRAS 3* AIDA3
CMAS Belgium – LIFRAS Instructor AIDA4 + AIDA3 Exam
CMAS France – FFESSM Level 1 AIDA2
CMAS France – FFESSM Level 2 AIDA2
CMAS France – FFESSM Level 3 AIDA3
CMAS France – FFESSM Level 4 AIDA Instructor + CW 32m
CMAS France – FFESSM C2 Depth Initiator AIDA Instructor
CMAS France – FFESSM C3 MEF1 AIDA Instructor
CMAS France – FFESSM C4 MEF2 AIDA Instructor
NFDB Freediver AIDA2
NFDB Advanced Freediver AIDA3
NFDB Master Freediver AIDA4
NFDB Instructor AIDA4
Performance Freediving International Basic Freediver AIDA3
Performance Freediving International Intermediate Freediver AIDA3
Performance Freediving International Advanced Freediver AIDA4
Performance Freediving International Instructor AIDA Instructor
SSI Freediving Level 1 Crossover Evaluation + AIDA3
SSI Freediving Level 2 Crossover Evaluation + AIDA4
SSI Freediving Level 3 Crossover Evaluation + AIDA Instructor
QR Code Business Card